عطرها به طور فیزیولوژیکی مزیت‌های شگفت‌انگیز  زیادی دارند. به ما اجازه دهید تا ۱۰ مورد از فواید استفاده از عطر و ادکلن را به شما نشان دهیم!

 1. خوشبو بودن
  اولین و ساده‌ترین دلیل استفاده از عطر و ادکلن کاملا مشخص است. استفاده از عطر بر روی بدن، به منظور ایجاد رایحۀ خوشایندی صورت می‌گیرد که خود و دیگران از استشمام آن لذت ببرند، همچنین از پخش شدن بوی بد بدن برای مثال به هنگام تعریق جلوگیری کنند. اما عطرها می‌توانند برای اهداف دیگری به جز بوی خوشایند نیز مورد استفاده قرار گیرند.
 2. خودبیانگری

  عطر می‌تواند یک شکل از خودبیانگری باشد و به افراد اجازه می‌دهد تا از طریق بو‎ ها، شخصیت، سبک و خصوصیات خود را بیان کنند. این امر می‌تواند تصویر شخصی را تقویت کرده و در توسعه هویت منحصر به فردش کمک کند. این مسئله در روانشناسی عطرها موضوع حائز اهمیتی محسوب می‌شود.
 3. افزایش اعتماد به نفس

  استفاده از یک عطر که با روحیات شخصی هماهنگ است، می‌تواند اعتماد به نفس فرد را افزایش دهد. بوی خوشایند می‌تواند فرد را جذاب‌تر نشان داده که منجر به افزایش اعتماد به نفس و ارزش شخصی می‌شود. این یکی از مهمترین فواید استفاده از عطر و ادکلن محسوب می‌شود!
 4. بهبود خلق و خو

  برخی از بوها توانایی ترغیب به احساسات خاص و بهبود خلق و خو را دارند. انتخاب یک عطر مناسب می‌تواند به ایجاد یک محیط مثبت و مفرح کمک کند که بهبود کلی روحی را فراهم می‌کند و در رشد شخصی تأثیرگذار است. برای مثال عطر گل رز (عطر ۱۹۸۸ این نت را دارد) یا رایحۀ اکالیپتوس در کنترل خشم و ایجاد حس آرامش بسیار زبانزد هستند. برخی رایحه‌ها به کاهش استرس کمک می‌کنند و دسته ای دیگر حس نشاط و شادی را به شما هدیه می‌دهند. عطرها تنها یک رایحه نیستند؛ آنها شامل نت‌ها و لایه‌هایی از چندین بو می‌شوند که می‌توانند بهبود خلق و خوی ما را سرعت دهند، ما را آرام کنند و حتی در کاهش سردرد نیز کمک کنند.
 5. تقویت حافظه و ارتباط
  عطرها ارتباط قوی‌ای با حافظه دارند و می‌توانند خاطرات و احساسات گذشته را برانگیزانند. با استفاده از یک عطر مرتبط با خاطرات مثبت یا رویدادهای مهم، افراد می‌توانند به آن احساسات دست یافته و از طریق تأمل و یادآوری خاطرات، رشد شخصی را تقویت کنند.
  همه ما می‌دانیم چقدر هیجان زده می‌شویم وقتی که علاقهٔ عاطفی‌مان نزدیک می‌شود و می‌توانیم بوی او را حس کنیم، و این به این خاطر است که حس بو یکی از بخش‌های اصلی جذابیت است. بو به تنهایی می‌تواند شما را به سمت کسی بکشاند که ممکن است در اولین دیدارتان به او توجهی نداشته بودید.
 6. آروماتراپی یا رایحه درمانی

  عطرهای طبیعی حاوی روغن‌های اساسی می‌توانند تأثیرات درمانی بر روی ذهن، بدن و روح داشته باشند. برخی از بوها مانند بوی اسطوخودوس برای آرامش و بوی مرکبات برای انرژی، می‌توانند با ایجاد تعادل، آرامش یا بازسازی، در رشد شخصی و کیفیت زندگی کمک کنند.
 7. افزایش جذابیت جنسی
  علاوه بر این، رایحه‌ها می‌توانند نگرش مردم نسبت به تصویر جسمی شما را تغییر دهند. به شما بانوان پیشنهاد می‌کنیم، از بوهای گلی یا تند و تیز استفاده کنید تا مقداری سبک‌تر از وزن اصلی خود بنظر بیایید! اگر می‌خواهید پنج سال جوان‌تر به نظر برسید، از بوی گریپ فروت استفاده کنید. عطر هانیبال (Hannibal) حرف ما را تصدیق می‌کند!
 8. درمان بی‌خوابی با عطر
  رایحه‌ها می‌توانند اتفاقات جالبی رقم بزنند. آیا می‌خواهید خوابی آرام داشته باشید؟ قبل از خواب، در فضا اندکی عطر اسطوخودوس بپاشید و درمان بی‌خوابی خود را به عطرها بسپارید. حل مشکل خواب بد یکی دیگر از فواید استفاده از عطر محسوب می‌شود.
  چرا عطر اوردوز (Overdose) را امتحان نمی‌کنید؟!
 9. درمان سردرد با عطر
  درمان درد سر یکی دیگر از فواید استفاده از عطر محسوب می‌شود! برخلاف باور عمومی که همیشه عطر به عنوان یکی از عوامل سردرد تلقی می‎‌‎گردد، عطرها ممکن است در کاهش سردردها و تسکین آنها مفید باشند. برخی از عطرهای خاص، از جمله عطرهای گیاهان دارویی و روغن‌های اسانسی، خواص آرامش‌بخش و تسکینی دارند که می‌توانند به کاهش سردردها کمک کنند. یک مطالعه در سال ۲۰۱۲ در دانشگاه علوم پزشکی مشهد انجام شد که در آن ۵۰ نفر شرکت‌کننده با مشکل میگرن به بوی روغن اسطوخودوس در زمان شروع سردرد تماس داده شدند. نتایج نشان داد که از بین ۱۲۹ نفر، ۹۲ نفر به شکلی مثبت به روغن اسطوخودوس واکنش نشان دادند. همچنین، سردردهایی که توسط حساسیت به وجود می‌آیند نیز می‌توانند به بهترین‌نحو و با استفاده از روغن اسطوخودوس درمان شوند. شما می‌توانید از روش تنفسی استفاده کنید یا روغن اسطوخودوس را در شروع سردرد روی پیشانی یا پشت گردن خود بمالید.
  به دلیل ویژگی‌های ضد التهابی و تسکینی خود، روغن رزماری برای درمان سردرد و مشکلات عروقی استفاده می‌شود. مشابه روغن اسطوخودوس، این روغن اثر آرامبخشی دارد که در کاهش سردرد ناشی از استرس و اضطراب کمک می‌کند.
  روغن نعناع تأثیر خنک‌کننده‌ای داشته و قابلیت تحریک جریان خون و مهار انقباض عضلات را دارد که هنگام استفاده روی پیشانی اثر می‌گذارد. نعناع یکی از قدیمی‌ترین گیاهانی است که برای مصارف دارویی استفاده می‌شود و همچنین بوی خوبی دارد. طبق مطالعات، از ۱۰۰۰ سال قبل از میلاد از این گیاه استفاده می‌شده است. این روغن عملکرد یک مسکن و ملایم کننده عضلات را دارد که سردردهای ناشی از تنش را آرامش می‌بخشد. این یک روش آسان، سنتی و با هزینه کم برای تسکین سردرد است. با این حال، قبل از خواب این روغن را روی پیشانی استفاده نکنید زیرا به دلیل اثر انرژی‌بخش اش، ممکن است در خوابتان اختلال ایجاد کند.
 10. تکمیل کردن استایل شخصی‌تان
  عطر شما به همان اندازه مهم است که لباس یا کفش شما است. یادگیری نحوه تطبیق عطر خود با لباس‌هایتان یک هنر است که بسیاری نمی‌توانند آن‌را درست انجام دهند. لباس‌های زیبایی که پول خود را در آن سرمایه‌گذاری کرده‌اید، لایق یک رایحۀ عالی هستند. شما باید بدانید که با هر تیپی از چه عطری استفاده کنید. عطر شما نباید تنها سبک شما را کامل کند، بلکه باید تکمیل کنندۀ مواد تشکیل‌دهندۀ لباستان نیز باشند. به عنوان مثال، ژاسمین و خیار با پارچۀ لینن مطابقتی کامل دارند. عطرها همچنین می‌توانند برای سازگاری با محیط یا تنظیم اجتماعی خاصی استفاده شوند. به عنوان مثال، یک رویداد رسمی ممکن است نیاز به عطری متفاوت از یک سفر غیر رسمی داشته باشد. اکثر افرادی که عطر را دوست دارند، عطرهای مختلفی برای روزمره یا در محل کار، عطرهای ویژه برای قرار ملاقات‌ها یا شب‌های خارج و شاید عطر دیگری که فقط در مناسبت‌های ویژه استفاده می‌کنند، خواهند داشت. قوانین تنظیم شده‌ای وجود ندارد(!) اما اینکه تا این حد به جزئیات استایلتان اهمیت دهید زیبا نیست؟ بله، به همین سادگی، اهمیت به استایل شخصی، یکی از فواید استفاده از عطر و ادکلن محسوب می‌شود.